Koło Pań spotyka się w pierwszy piątek każdego miesiąca (oprócz lipca i sierpnia) o 20:00 w Domu Polskim.

Zarząd na rok 2017:

Prezes - Barbara Augustyniak  

V-Prezes - Jolanta Karewicz

Honorowy V-Prezes - Marta Gołubiec

Sekretarz – Mira Pawluśkiewicz

Skarbnik – Henryka Posłuszny

Każdy może stać się członkiem Koła Pań! Składka roczna to symboliczny $1!

Rokrocznie Koło Pań organizuje w Domu Polskim 2 bazary: Bazar Wiosenny i Bazar Jesienny.

Bazar Jesienny to 2-dniowe wydarzenie mające miejsce w pierwszy weekend listopada.

Bazar Wiosenny odbywa się w sobotę na tydzień przed Wielkanocą.

W czasie bazarów w dolnej sali Domu Polskiego otwarta jest restauracja serwująca tradycyjne polskie dania.
Otwarty jest też bar, gdzie można napić się polskiego piwa.

W górnej sali znajdują się stoiska sprzedające polskie artykuły spożywcze, wyroby sztuki ludowej, książki i wiele innych rzeczy.

Podczas bazaru można zapoznać się z organizacjami działającymi w strukturach Domu Polskiego, posłuchać polskiej muzyki i, być może, przypomnieć sobie polskie tradycje wyniesione z domu.

Przed Bazarami Koło Pań organizuje Wspólne Lepienie Pierogów - otwarte spotkanie,  na które zaproszeni są wszyscy amatorzy pierogów chętni pomóc (lub nauczyć się) lepić pierogi.
Wolontariusze potrzebni są też w dni poprzedzające bazary do organizacji stoisk oraz podczas bazarów.

Historia Koła Pań i Bazarów w Domu Polskim

Historia bazarów sięga lat 60-tych XX wieku. Wtedy, świeżo przybyli polscy imigranci zastawszy Dom Polski u schyłku zamknięcia postanowili pomóc zebrać funduszę na opłacenie jego podstawowych rachunków. Tak powstało Koło Pań, którego pierwsze zebranie odbyło się w 1962 roku. Jesienią 1964 zorganizowano pierwszy Bazar Jesienny w Domu Polskim. Bazar odniósł taki sukces, że Bazary Jesienne na których sprzedawano m.in. ozdoby choinkowe, wycinanki i inne rzeczy podarowane przez członkinie Koła Pań, postanowiono powtarzać.

W ówcześnie słabo wyposażonej kuchni Domu Polskiego Panie gotowały tradycyjne polskie potrawy. Ciasta i inne smakołyki przynosiły Panie i sympatycy Koła Pań z własnych domów. Znaczącą pomocą wykazała się też wtedy Brenner Brothers Bakery w Bellevue.

 Zyski z pierwszych bazarów umożliwiły unowocześnienie kuchni, co sprawiło, że większość przygotowań do kolejnych bazarów odbywała się już w Domu Polskim.

Bazary stawały się tak popularny, że zaczęto go organizować również wiosną. Z czasem wśród sprzedawanych na bazarach rzeczy pojawiły się produkty bezpośrednio sprowadzane z Polski tj.  bursztyn i polskie stroje ludowe.

Od początku większość zysków z bazarów Koło Pań przeznacza nie tylko na finansowanie remontów i usprawnień w budynku Domu Polskiego, ale również na cele filantropijne - finansowanie lokalnych organizacji polonijnych, Armię Zbawienia, schroniska dla kobiet, Czerwony Krzyż itp.

Koło Pań przyczynia się znacząco do działalności lokalnych organizacji polonijnych takich jak Szkoła Polska, Harcerstwo, nagroda dla najlepszego studenta języka polskiego w University of Washington, dofinansowanie Polish Studies w University of Washington, oraz dotacje dla kilku sierocińców w Polsce.

Od ponad 20 lat Koło Pań wspomaga Seattle Polish Film Festival organizowany przez Seattle Gdynia Sister City Association. W przeszłości Koło Pań wspomagało również rodziny uwięzionych działaczy Solidarności i dostarczyło fundusze dla Polskiego Muzeum w Rapperswil w Szwajcarii.

W 1983 roku wydrukowano pierwsze wydanie książki kucharskiej Cooking with a Polish Touch z dodrukami w 1991 i 2005 roku. W ciągu swojej działalności Koło Pań dofinansowało wydarzenia takie jak Opłatek, Święconka, Pierogi Fest, i od 2012 roku Polish Festival w Seattle Center.  Zorganizowałyśmy również fundusze na projekt Sybiracy i film A Trip to Nowhere, który pokazał losy Polaków na Syberii i w obozach sowieckich.  Wiele z pokazanych w tym filmie historii to prawdziwe wspomnienia członkiń Koła Pań i Polonii Seattle.

W lutym 2016 Koło Pań zmieniło swoją oficjalną angielską nazwę z Ladies Auxiliary na Polish Women's Club.